Panorama

Panorama
Neberte to černobíle

pátek 20. června 2014

Central a další parky

Tento týden je takový monotématický. Jeden blog - jedno místo. Po víkendu to nebude o moc lepší, to zase budou náměty z Washingtonu DC. Ale tak třeba to ještě někoho baví...

Oáza nikoliv uprostřed města
Central park vznikl v polovině devatenáctého století severně od tehdejšího New Yorku. Postupně se město rozrostlo dál na sever, takže dnes už je park ze všech stran obklopen domy. Přesto nemůžu souhlasit s tím, že se nachází ve středu města. Začíná na úrovni 59. a končí na 110. Tam už začíná Harlem, dříve nebezpečná černošská čtvrť s aspoň jednou vraždou týdně. V jižní části je sice vidět pár mrakodrapů, většinou však park obklopují obyčejné činžáky do deseti pater.

Harlemské moře v severním koutě Central parku
Každopádně označení "oáza" docela sedí. Měla jsem to štěstí projít se celým parkem kolem nedělního poledne a viděla jsem mraky Newyorčanů, kteří měli stejný nápad. Někteří se procházeli, další jezdili na kole nebo bruslích. Spousta lidí hrála baseball (nejen dětí) a další se jen tak povalovali na trávníku a dávali si nedělní oběd.


Sever proti jihu
Na druhou stranu tento popis platí především pro severní část Central parku. Tím, že je dál od centra a není tu nic tak speciálního k vidění, nechodí sem ani tolik turistů. Jakmile se ale člověk dostane k Jezeru, všechno se změní. Spousty turistů se fotí u fontány, okolo hraje spousta hudebníků a nedaleko se pronajímají lodičky.

Jižní část je také plná soch různých umělců, především spisovatelů a tak se každý chce vyfotit u pomníku svého oblíbeného autora. Dalším lákadlem, nebo možná spíš pastí, jsou kočáry, které povozí turisty jižní částí Central parku. Pravda, jsou asi hezčí než ty naše pražské, ale předražené jsou úplně stejně.






Uprostřed města
Central park je tedy docela mimo centrum srovnatelně jako třeba pražská Letná. I tak ale zeleň v New Yorku nechybí. Většinou tak na každé páté ulici člověk objeví malý parčík s lavičkami nebo aspoň veřejné hřiště pro děti i dospělé. Zvláštností těchto parků je, že všechny se na noc uzavírají, takže v nich nespí bezdomovci a uklízecí četa je každé ráno uvede do stavu příjemného pro denní posezení.



Z těchto parků se mi nejvíc líbil ten na Union Square a to i proto, že se tam v sobotu ráno konal farmářský trh. Spousty obchodníků tak prodávali svoje čerstvé zboží, tedy ovoce, zeleninu, květiny, pečivo a další. Nabídka byla hodně rozmanitá a ceny celkem příznivé. Newyorčané si trh docela oblíbili, spousta z nich vyrazila ráno na procházku se svým psem, koupila se nějaký koláče a kávu a snídala v parku za zvuků od indiánské kapely. Pro ty, co ještě neměli plán na zbytek dne, seděla vedle fontány věštkyně, která jim ochotně poradila ve všem, co je trápí. Nechyběli ani chlapíci hrající šachy, i když na gamblery z parku v čínském městě určitě neměli. Ale o tom zas někdy příště...


Žádné komentáře:

Okomentovat