Panorama

Panorama
Neberte to černobíle

pátek 13. června 2014

Princeton

Další víkend na krku a já vám ještě dlužím zápisky z Princetonu, jaká to ostuda.

Univerzitní město
Na rozdíl od Rutgers je Princetonská univerzita v Čechách docela známá. Možná nejčastěji je spojována s Albertem Einsteinem nebo Johnem Nashem, o kterém byl natočen krásný film Čistá mysl. I proto jsem tohle nedaleké městečko nemohla vynechat.

Cesta autobusem vyklimatizovaným na 18°C trvala asi půl hodiny a někteří z nás už za tu dobu stihli chytit další dávku chrchláku. Výstupní stanice se nacházela hned na hlavní třídě, takže další dopravu jsme ani řešit nemuseli.

Městečko Princeton je docela malé s počtem obyvatel něco pod třicet tisíc. Hlavní ulice Nassau street ho rozděluje na dvě části: obyčejnou a univerzitní. My nejdříve zamířili do té druhé.


Místní univerzity jsou běžně organizovány v kampusech, tedy ne jako v Praze, jedna budova tady a druhá onde. V Americe studenti většinou bydlí, stravují se i se učí se v jednom, i když velkém, areálu. Ne jinak je tomu v Princetonu.

Skoro jako v Bradavicích
Místní kampus je skutečně pohádkový. Jak známo, USA nemá žádné budovy starší 500 let (dobře, možná je tu nějaká indiánská halda šutrů, ale nic, co by stálo za řeč), ba co víc, málo kdy tu něco stojí už déle než sto let. A možná právě proto jsou tady historizující slohy ještě mnohem populárnější než v Evropě.


Hlavní atrakcí je katedrála, kde se konají promoce. Vzhledem i velikostí je srovnatelná s typickými francouzskými katedrálami z období gotiky. Nechybí vitráže, zdobené portály i dlouhé řady dřevěných lavic. Ale na rozdíl od evropských sestřiček tahle tu stojí zatím pouhých 86 let.

Zdroj: Alana O'Dowd (flickr)
Kolem ní se rozprostírají nízké kamenné budovy zdobené spoustou věžiček, okýnky všech velikostí, soch a vůbec všeho, co barokního umělce mohlo napadnout. I Harry Potter by mohl závidět. Většina z nich však pochází ze stejné doby jako katedrála.

Místo, které určitě stojí za zmínku je místní muzeum umění. Vstupné je dobrovolné a uvnitř se skrývá různorodá sbírka od asijského umění po modernu z posledních let. Sice malé, ale já to považuji spíše za výhodu, protože člověk není tím množství obrazů aspoň tak umořen jako v galeriích velkých měst. Navíc zrovna v době mojí návštěvy tam probíhala procházka kolem nejvýznamnějších obrazů a paní vyprávěla skutečně moc zajímavě. Navíc zdarma.



Z knih se nenajíš. A nebo ano?
Univerzita není všechno. Skoro. Na druhé straně od hlavní třídy se nachází dalších pár zajímavých míst. Jídlo už jsem jmenovala a ostatních moc vlastně nezbývá, tak rychle.

Asi nejvíce se nám líbilo ve velkém knihkupectví hned naproti hlavní bráně. Výběr knížek obrovský, v suterénu se navíc nachází pěkný antikvariát, kde člověk může zakousnout zdarma nabízené koblihy.

O kousek dál se nachází knihovna. Krásná, moderní a dokonce tu mají neuvěřitelnou zásobu cédéček s hudbou a filmy. Uspořádáním připomíná třeba městskou knihovnu na Smíchově, ale na rozdíl o té tady je pořád plno. A dokonce tu mají i příčetně nastavenou klimatizaci, prostě ráj.

Poslední co stojí za zmínku je Nassau Inn, nezvyklá skutečně historická budova na hlavní třídě. Zvenku vypadá jako nějaký statek, ale uvnitř je docela luxusní hotýlek. Přímo před ním se rozkládá malý parčík a dohromady to tvoří další koutek jako vytržený z anglického venkova. Na tenhle místní úkaz si budu muset asi zvyknout.
Tygr, symbol Princetonu

Do New Yorku!
Ač to není zvykem, prozradím, že za pár chvil odjíždím na celý víkend do New Yorku. Povedlo se mi sehnat i nezvykle luxusní divadelní zážitek, takže po několika letech možná napíšu další divadelní recenzi. Ne, nebudu urážet tento vznosný literární útvar, ale na divadelní blog se těšit můžete. A vůbec, další kupu historek z velkého jablka.

P.S.: Chybí vám fotky? Mně taky... Ale určitě je brzo z kluků vytáhnu, takže příští týden si můžete tenhle příspěvek rozkliknout znovu ;-)

Žádné komentáře:

Okomentovat